WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA STOWARZYSZENIA CIVITAS CHRISTIANA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA STOWARZYSZENIA CIVITAS CHRISTIANA

Trzeba szczepić!

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Coraz więcej rodziców na Warmii i Mazurach nie chce szczepić swoich dzieci. Tym samym jako całe społeczeństwo jesteśmy gorzej chronieni przed niebezpiecznymi chorobami. Dlatego Olsztyński Sanepid i Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie budują wspólny front przeciwko ruchom antyszczepionkowym.

Na Warmii i Mazurach rośnie liczba rodziców, którzy odmawiają przeprowadzenia szczepień ochronny u swoich dzieci. „Jest grupa rodziców, która odmawia wszystkich, traktuje szczepienia jak zło, absolutnie, są rodzice, którzy nie chcą szczepić poszczególnymi szczepionkami, tych odmów suma summarum liczymy nawet w setki” - informuje lek. wet. Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny. W 2018 na Warmii i Mazurach nie zaszczepiono już 1098 dzieci, to o  niemal 60 więcej, niż w roku poprzednim. I to przekłada się na odporność całego społeczeństwa regionu. „Nie osiągnęliśmy progu 95 proc. tzw. wyszczepialności w drugim roku życia przeciw odrze, mamy 93,4 proc., to najgorszy wynik od 20 lat. Niemniej średnia krajowa wynosi 70 proc.” - alarmuje lek. wet. Marek Behan, kierownik sekcji szczepień ochronnych Wojewódzki Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

A trzeba pamiętać, że do tego dochodzą chociażby problemy naszych sąsiadów z Ukrainy. Tam już panuje odra, a migracja obywateli tego kraju na Warmię i Mazury doprowadziła do pojawienia się ognisk tej choroby również u nas.

Dlatego Naczelna Izba Lekarska reaguje na nieprawdziwe informacje szerzone i promowane przez ruchy antyszczepionkowe. Kampania „Szczepimy, bo myślimy” ma za zadanie przekazywać prawdziwe i rzetelne informacje na temat szczepień, a także zachęcać medyków i ich pacjentów do włączania się do Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej. Celem tej inicjatywy są zmiany w prawie, dzięki którym zaświadczenia o posiadaniu szczepień stałoby się podstawowym kryterium przyjmowania dzieci do przedszkoli i szkół.

Do ogólnopolskich działań dołączyła Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska. Wspólnie z Sanepidem zorganizowała konferencję naukową Problemy w realizacji szczepień ochronnych”, adresowaną do lekarzy rodzinnych i pediatrów. „Lekarzem na pierwszym froncie profilaktyki przede wszystkim – bo najważniejsza jest profilaktyka – są lekarze rodzinni, którzy zajmują się dziećmi i dorosłymi. Taki lekarz powinien posiadać ogromną wiedzę, żeby przekonać tych, którzy mają pewne wątpliwości” - mówi specjalista chorób zakaźnych dr n. med. Piotr Kocbach z Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Podczas spotkania eksperci obalali mity na temat szczepionek i przekonywali, jak ważne jest promowanie rzetelnej i popartej badaniami wiedzy, której ruchy antyszczepionkowe nie posiadają.

Szczegóły na temat Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Naczelnej Izby Lekarskiej oraz kampanii „Szczepimy, bo myślimy”, a także fakty i mity na temat szczepionek można znaleźć na tych stronach internetowych:

www.nil.org.pl

www.zaszczepsiewiedza.pl.