WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA STOWARZYSZENIA CIVITAS CHRISTIANA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA STOWARZYSZENIA CIVITAS CHRISTIANA

20 lat "Gazety Dywickiej"

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH
Początkowo liczyła około 10 stron, dziś potroiła swoją objętość. Na przestrzeni 20 lat Gazeta Dywicka przeszła szereg zmian, nie zmieniła się jednak chęć do tworzenia i promowania kultury w Gminie Dywity.

Powstała w 2004 roku i od 20 lat cieszy się zainteresowaniem i zaufaniem lokalnej społeczności. „Gazeta Dywicka” świętowała swój jubileusz. „Każdy, kto mieszka w Dywitach, zobaczy coś, co się wydarzyło, co jest warte opisania, może napisać do tej gazety i staramy się wszystkie artykuły umieszczać, więc to jest społeczna gazeta o aktywności ludzi, o działaniach kulturalnych, o wydarzeniach, czy sportowych. To, co jest bliskie tym mieszkańcom” – mówi Krzysztof Włodarski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach.

Dokładnie ta sama myśl przyświecała twórcom pisma 20 lat temu. Przez dwie dekady artykuły do „Gazety Dywickiej” pisało prawie 300 osób. „Ja myślę, że ona powstała z takiej potrzeby ludzi, lokalnych społeczników, którzy chcieli w jakiś sposób przekazywać informacje lokalne szerokiemu gronu mieszkańców Dywit. To było 20 lat temu, więc jeszcze ten dostęp do mediów społecznościowych nie był taki duży, więc postanowiono wydawać taką lokalną gazetę w formie kwartalnika” – wspomina Kazimierz Kisielew, redaktor naczelny. Jedną z osób, które tworzą „Gazetę Dywicką” niemal od początku, jest pani Mariola Grzegorczyk. „Tak naprawdę powiedziała mi o tym koleżanka, która również z nami współpracowała, zachęciła mnie, żebym przyszła na pierwsze spotkanie i od tamtej pory tak zostało. Lubię „Gazetę Dywicką”, lubię tu współpracować. Są świetni ludzie, świetni koledzy” – przekonuje Mariola Grzegorczyk.

Jubileusz odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach. Był okazją do wręczenia nagród i podziękowań tym, którzy poświęcili się tworzeniu gazety. Dał również miejsce do wspomnień i wymiany opinii. „Na początku od kilku stron czarno-białych, potem przez coraz to bogatsze treści, kolorowe, różne layouty, różnych redaktorów naczelnych i dzisiaj, po 20 latach rzeczywiście mamy niesamowitą historię, jeśli chodzi o opis wydarzeń tego wszystkiego, co w gminie w tym czasie przez te 20 lat właśnie się wydarzyło” – mówi Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity.

Zwieńczeniem spotkania był koncert poetyckich pieśni z repertuaru Marka Grechuty i utworów autorskich w wykonaniu Tomasza Saleja i Krzysztofa Lewandowskiego.