Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA STOWARZYSZENIA CIVITAS CHRISTIANA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA STOWARZYSZENIA CIVITAS CHRISTIANA

Jak czytać Biblię?

CIVITAS CHRISTIANA
Jak czytać Biblię, aby ją zrozumieć? Jak lepiej przyswajać Słowo Boże? Odpowiedzi na te pytania szukano podczas spotkania zorganizowanego przez Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie.

Biblia jest dla chrześcijan księgą najważniejszą. Uczy, daje życiowe rady, jednak jej zrozumienie często przychodzi z trudem. Z pomocą przychodzi olsztyński Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który stał się organizatorem wykładu poświęconego Biblii i temu, jak prawidłowo czerpać z niej wiedzę. „Kontakt ze Słowem Bożym dla nas, jako chrześcijan, jest sprawą fundamentalną, bo jak mówił święty Hieronim: Nieznajomość Słowa Bożego jest nieznajomością Chrystusa. Stąd pomysł na zorganizowanie cyklu takich spotkań z profesor Aleksandrą Nalewaj” - mówi o idei spotkania Aneta Kowalska-Siedlecka, zastępca dyrektora regionu olsztyńsko-białostockiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Spotkanie przyciągnęło wiele osób, zarówno tych, którzy z czytaniem Słowa Bożego mają problem, jak i tych, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę i uczynić swoje czytanie jeszcze bardziej efektywnym. „Chcę głębiej poznać Pismo Święte, mimo że je studiuję, ale jeszcze. A przede wszystkim osoba pani Oli Nalewaj, która tak wyjaśnia Pismo Święte dokładnie i tak obrazowo. Jej przekaz po prostu stanowi dla mnie wielką wartość” - mówi pani Jolanta. „Można usłyszeć bardzo wartościowe rzeczy, które przydają się mnie, jako katolikowi, osobie wierzącej” - dodaje pan Leszek.

Jak się okazuje, sposobów czytania jest wiele. Podczas spotkania poruszony został jeden z nich, czyli podzielony na cztery etapy Lectio Divina. „Lectio, czyli czytanie, później Meditatio, czyli medytowanie, następnie Oratio, bo te dwa pierwsze elementy prowadzą do modlitwy, no i wreszcie Contemplatio, czyli kontemplacja. A zatem czytanie słowa Bożego w ciszy, w skupieniu, otwarcie się, umysłu i serca na działanie Bożego ducha, ono powoduje, że jesteśmy w stanie te słowa, nawet trudne i niezrozumiałe, przyjąć” - mówi dr hab. Aleksandra Nalewaj, adiunkt w katedrze teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Spotkanie było częścią cyklu spotkań formacyjnych, które odbywają się w siedzibach Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie.